Każda osoba spodziewająca się bliźniaków wcześniej czy później będzie musiała zdecydować jaki rodzaj wózka wybierze dla swoich maluchów: wózek jeden za drugim (tzw. tandem) czy wózek typu obok siebie.

Postanowiliśmy trochę pomóc przy podejmowaniu tej decyzji i stworzyliśmy tabelę porównującą typowe wózki obu rodzajów (i ich typowe wymiary), która ma wam pomóc w zdecydowaniu, który typ wózka będzie dla was odpowiedniejszy. Warto pamiętać, że czasem zdarzają się odstępstwa od normy i możecie znaleźć na rynku wózki jeden za drugim, które posiadać będą niektóre cechy przypisywane raczej wózkom obok siebie i odwrotnie.

Cechy wskazane w tabeli pomogą wam zorientować się na co należy zwrócić uwagę przy porównywaniu już konkretnych modeli, aby wybrać idealny wózek bliźniaczy.

 

Wózek jeden za drugim

Wózek obok siebie

Długość gondoli i siedziska spacerowego

Długość: 85 – 70 cm
Szerokość: 43 - 35 cm

Długość: 87 – 75 cm
Szerokość: 40 - 30 cm

Zazwyczaj wózek jeden za drugim ma siedziska szersze od wózka obok siebie. Dzieciom jest dzięki temu wygodniej, jest też więcej miejsca na kocyk, śpiworek czy zabawki.

Szerokość wózka

65-60 cm

85 – 70 cm

Szerokość wózka jeden za drugim jest mniejsza niż wózka obok siebie. Takim wózkiem bez problemu przejedziesz przez wszystkie drzwi, przejdziesz wąskimi chodnikami czy wjedziesz do środków komunikacji miejskiej. W przypadku wózka obok siebie może wystąpić problem ze zmieszczeniem się w niektórych przejściach.

Długość wózka

160 - 130 cm

120 - 105 cm

Wózek obok siebie jest krótszy i przez to łatwiej nim skręcać czy zawracać.

Wjeżdżanie na krawężniki

Wózek gorzej się podbija za względu na swoją długość.

Łatwiej wjeżdża się nim na krawężniki.

Warto zwrócić uwagę czy wózek ma duże tylne koła, które zdecydowanie ułatwiają podbijanie wózka każdego typu.

Składanie i rozkładanie oraz przenoszenie ramy

Szerokość złożonej ramy jest porównywalna do tej w wózkach dla jednego dziecka. Łatwiej włożyć ją do bagażnika.

Trudniej przełożyć taki stelaż do bagażnika, ponieważ jego szerokość jest większa niż przy standardowych wózkach. Uchwycenie ramy na szerokość może sprawiać problem.

Warto przetestować składanie i rozkładanie wózka w sklepie lub dokładnie obejrzeć filmiki instruktażowe, które często pokazane są na stronach producentów wózków.

Waga ramy wózka 

Waga stelaża jest podobna w obu rodzajach wózka dla bliźniaków i zwykle znajduje się w przedziale 9,5 – 11 kg.

Dostęp do kosza na zakupy

Dostęp do kosza może być nieco utrudniony.

Nie ma z tym problemów, dostęp do kosza jak w wózku dla jednego dziecka.

Prowadzenie wózka

Łatwiejszy do prowadzenia, ale zawracanie dłuższym wózkiem może okazać się problematyczne.

Skręcanie i zawracanie może okazać się łatwiejsze niż w przypadku dłuższego wózka. Niektórzy narzekają jednak, że wózki obok siebie ciężko się prowadzą ze względu na szerokość.

Najlepiej sprawdzić jak wózek się prowadzi w sklepie. Niektórym bardziej przypadnie do gustu dłuższy ale węższy wózek, niektórym wygodniej będzie z wózkiem szerszym, ale krótszym. Nie ma tutaj reguły, wszystko zależy od osobistych preferencji.

Sposób ułożenia dzieci

Może zdarzyć się, że w niektórych konfiguracjach jedno z siedzisk blokuje drugie i nie można ich rozłożyć niezależnie.

Niektórym dzieciom może przeszkadzać siedzenie z tyłu, ale w wielu modelach jest możliwość przełożenia siedziska przodem do kierunku jazdy.

W niektórych konfiguracjach dzieci nie widzą się nawzajem. Może to być jednak duża zaleta wózków tandemowych, które umożliwiają ułożenie siedzisk na kilka sposobów. Dzięki temu możemy ustawić dzieci naprzeciwko siebie, ale również odwrócone plecami.

Każde siedzisko jest równorzędne, można pochylić oparcie każdego z nich niezależnie od siebie.

Dzieci widzą to samo, ty też widzisz je jednocześnie i masz do nich taki sam dostęp.

Dzieci mają ze sobą cały czas kontakt. Mogą razem się bawić, ale mogą też przeszkadzać sobie w drzemce.

 

Wózek jakiego typu wybrać? Jak widać jest to kwestia bardzo indywidualna. Możemy znaleźć przeciwników i zwolenników każdego modelu. Ważne jest żeby dopasować wózek do siebie i swoich preferencji. Przed zakupem warto przemyśleć jeszcze inne kwestie, które szczegółowo omówiliśmy tutaj.

Jaki rodzaj wózka Wy wybraliście? Jak Wam się sprawdza? Czy drugi raz wybralibyście to samo?